MUSTAFA ÖZTÜRK

Sorularınız İçin

Sosyal Hayata Dair Özürlü Hakları

e-Posta Yazdır PDF
AddThis Social Bookmark Button

 

SOSYAL HAYATA DAİR ÖZÜRLÜ HAKLARI

1. Devlet  tiyatroları, gösterilerini özürlülere ücretsiz  sunmaktadır.

2. Türk hava yolları ile seyahat halinde belirlenen esaslar doğrultusunda özürlüler %40 indirimden yararlanabilir.

3. Devlet Demir Yolları ana hat yolcu trenleri ile seyahat halinde özürlüler %20 indirimden yararlanabilir.

4. Telsim (Cep Özel Engelliler) - Turkcell (Destekcell) Cep Telefonlarında Görüşme Ücretinden İndirimli Olarak Yararlanılabilir.

5. Türk Standartları Enstitüsü ile birlikte özürlüler için özel düzenlemeleri içeren standartlar hazırlanmaktadır.

6. Özürlülerle ilgili sivil toplum örgütleri, 2908 sayılı kanuna göre dernekler, federasyonlar ve konfederasyon seklinde örgütlenmistir.

7. Özürlülerin profesyonel olarak spor yapmaları için devlet bakanlığınabağlı özürlüler spor federasyonları vardır.

8. Oy kullanırken seçim kurullarının özürlüler için düzenleme yapmaları gerekmektedir. (572 sayiliBazı Kanunlarda DeğişiklikYapılmasıHakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 26-27)

9. Belediyeler 572 sayılı kanun hükmünde kararname gereğince özürlülere uygun düzenlemeleri standartlara uygun olarak yapmak zorundadır. (572 sayılıBazı Kanunlarda DeğişiklikYapılmasıHakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 3-4)

10. Belediyeler toplu taşımaaraçlarından özürlüleri ücretsiz veya indirimli olarak yararlandırmakzorundadır. (572 sayılıBazı Kanunlarda DeğişiklikYapılmasıHakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 3-4)

11. 1580 Sayılı Belediyeler ve 3030 sayılıBüyükşehir Belediyeleri Yasası, belediyelere ait ve belediyeler tarafındanişletilen veya kiraya verilen büfeler, otoparklar gibi işyerlerinin özürlüler tarafındanişletilmesi konusunda kolaylıkgetirmiştir. (572 sayılıBazı Kanunlarda DeğişiklikYapılmasıHakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 3-4)

12. 18 yasınıbitirmiş ve herhangi bir yerden geliri olmayanlar emekli sandığına veya bulunduğu yerdeki valilik veya kaymakamlıkmakamlarınabaşvuru yaparak 2022 sayılı yasa gereğinceaylıkbağlanmasını talep edebilir.

13. Özürlülerin kullandığı araç ve gereçler il ve ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışmavakıflarıtarafındankarşılanabilmektedir. (572 sayılıBazı Kanunlarda DeğişiklikYapılmasıHakkında Kanun Hükmünde Kararname Madde 17) 

SOSYAL HAYATA DAİR ÖZÜRLÜ HAKLARI

SİTE İÇİ ARAMA..